NA CESTE


 
Časopis duchom Mladých Evanjelizujúcich Južanských Občanov
www.cmejo.szm.sk
ÚVOD   I   REDAKCIA   I   ARCHÍV   I     AKTUALITY   I   LINKY
ČMEJO

Člen združenia NetworkSlovakia

Predstavujeme našu farnosť:

LOĎ PLÁVAJÚCA DO VEČNOSTI

Pri príchode do Trenčína smerom od Bánoviec nad Bebravou sa nám vpravo, pri pohľade na panelové sídlisko na návrší, zrak na chvíľu zastaví na dominante sídliska. Svojim vonkajším vzhľadom sa mierne vymyká z radu strohých a hranatých panelových vežiakov a zároveň plní trochu inú funkciu ako okolité domy. Na rozdiel od nich neslúži ako príbytok pre ľudí, ale ako „Boží dom“, kde sa veriaci stretávajú na bohoslužbách a modlitbách. Zároveň má aj príznačný názov - Kostol Svätej Rodiny, keďže v jeho okolí bývajú stovky mladých či starších rodín. Už  svojim vonkajším tvarom pôsobí ako mohutná loď plávajúca do večnosti, do ktorej by mala sprevádzať rodiny z tohto sídliska.






Chrám rešpektuje nové liturgické zásady

Kostol Svätej Rodiny má byť hlavným, dominujúcim objektom plánovaného chrámového areálu, ale zatiaľ je ako jediný postavený. Orientovaný je na juhozápad a pri jeho návrhu boli rešpektované nové liturgické zásady a špecifické požiadavky na prevádzku. Je  osadený do cípu, medzi dve cestné komunikácie, z ktorých je možný prístup na parkoviská v blízkosti kostola. Vonkajšie prostredie dotvára zeleň a nízky porast, ktorých konečná rastová výška nepresiahne  6-8 metrov.

Boží dom pre všetkých

Projekt chrámového areálu bol pôvodne navrhnutý tak, aby mohol byť využívaný aj osobami s obmedzenou schopnosťou pohybu, s navrhnutým samostatným parkoviskom, z ktorého by sa mohli rampami dostať na vyhradené miesta v kostole a do ostatných objektov chrámového areálu. Zároveň mali byť upravené šírky dverí a rozmery sociálnych zariadení, aby mohli byť využívané týmito osobami. Zatiaľ je zrealizovaná len časť plánovaného areálu – kostol a vybudované parkovisko podľa terajších požiadaviek - prístupové rampy nie sú vybudované, ale súčasné riešenie umožňuje prístup do chrámu a pohyb v ňom aj osobám so zníženou schopnosťou pohybu, nakoľko úroveň podlahy kostola je zhodná s úrovňou terénu v exteriéri. Problematické sú však sociálne zariadenia, ktorých rozmery nie sú prispôsobené ľuďom na vozíčku.



Dvanásť apoštolov

Ako sme už spomínali, objekt má tvar lode - tzv. archy. Je to alegorická nadväznosť na Noemovu archu zo Starého zákona. Základná konštrukcia chrámu je vytvorená z liateho monolitického železobetónu, v kombinácii s murovanými stenami, ktoré nemajú nosnú funkciu. Konečná úprava vonkajších plôch bola navrhnutá z kamenného obkladu  Kanfanár,  ale  zatiaľ  ešte  nie  je zrealizovaná. Pravú opornú stenu opticky predlžuje dvanásť betónových prefabrikovaných pilierov, ktoré vhodne oživujú strohú formu a majú svoju symboliku i formu. Pripomínajú dvanástich Ježišových apoštolov.
Autor článku: Dáša Bezáková, foto: lub, internet
Strechu tvoria betónové preklady a svetlík v strednej časti, ktorej najvyšší bod je zakončený zvislým kovovým latinským krížom. Strešná krytina je zhotovená z plechu (IPA s posypom zelenej farby). Týmto materiálom sú tiež pokryté lemy strechy, atika, prestup cez strechu a terasy,  žľaby, zvody a parapety okien (tie sa však na jeseň 2006 vymieňali nakoľko nevyhovovali sklonu strechy - terajšie žľaby sú z titán-zinku). Priečelie tvorí stena z priehľadného a nepriehľadného izolačného tmavozeleného dvojskla.  Z tohto typu skla sú zhotovené hlavné vstupné dvere, vetracie okná priečelia, čelná sklená výplň, bočné dvere a okná kostola i sakristie. Dvere sa otvárajú pomocou vodorovných trúbkovitých nerezových madiel. Pred vstupnou časťou je chrámový areál - „rozptyľovací priestor“ -  vydláždený zámkovou dlažbou  tehlovej  a  dvoma  odtieňmi  šedej farby, rovnako  ako aj prístupové pešie chodníky a schody z parkoviska. Širší areál bol v posledných rokov rekultivovaný, pridaním parkoviska a prístupovej cesty z neho, lavičkami a nízkym pouličným osvetlením.


Interiér kostola

Tvar zhromaždenia veriacich bol navrhnutý tak, aby umožňoval  aktívnu  účasť  na  sv.  omši,  smerom  k presbytériu sa zužuje, čo má aj symbolický význam. Vnútorné omietky murovaných stien a stropov vstupnej časti sú hladké a vnútorné betónové steny sú zabrúsené diamantovou brúskou. Na zvýšenie kvality omietok projektant doporučil aj stierkovú úpravu. V sociálnych zariadeniach sú použité ako obklady stien biele štvorcové obkladačky.

V podlahe prvého podlažia je zabudované podlahové kúrenie. Ako podlahová krytina boli použité tri druhy kamennej dlažby (prevažuje žula) a keramická dlažba krémovej farby. Napriek rôznym druhom sú skombinované vcelku zaujímavo.


Presbytérium — miesto najvzácnejšej obety

Presbytérium (priestor okolo oltára, odvodený od slova presbyter – kňaz), ako najdôležitejšiu časť liturgického priestoru vyzdvihuje čierny a hnedý leštený mramor. Žulová dlažba pokrýva zvyšný otvorený priestor  celého dolného podlažia a keramická dlažba je v uzavretých priestoroch prízemia, druhého podlažia i schodísk.

Priestor zhromaždenia veriacich, chrámová loď, je osvetlená priamo cez stropný svetlík prebiehajúci po celej dĺžke lode. Je zhotovený z  zeleného plastového materiálu. Dôležitým prvkom prirodzeného osvetlenia sú tri okná (uvažované ako vitráže so znázornením tajomstiev sv. ruženca a zasklená stena v pôdorysnom vrchole kostola, prebiehajúca takmer cez celú výšku chrámovej lode, zhotovená z rovnakého materiálu, ako okná a dvere priečelia). Aby sa v chráme dosiahla slávnostná atmosféra pri slávení Eucharistie, podporuje ho umelé osvetlenie, účelne osadené na stenách, alebo v strope – v prípade uzavretých miestností. Na ozvučenie priestoru sú použité zvislé reproduktory, rozmiestnené na obvodových stenách oboch podlaží.

1/2008
 
© Farnosť Svätej Rodiny - Trenčín - Juh 2007, všetky práva vyhradené, optimalizované pre Internet Explorer